NASA-nın Mars Orbiter Kamerası tərəfindən kəşf edilən kvadrat quruluş  diqqət çəkib. Marsda yadplanetli sivilizasiyanın sübutu olduğu iddia edilən struktur sosial mediada yayılıb. Sui-qəsd nəzəriyyəçiləri quruluşun Misirdəki Böyük Piramida ilə oxşarlığını qeyd edərkən, elm adamları təbii formalaşma ehtimalını vurğulayırlar.
“Azərbaycan müəllimi” xəbər verir ki, Marsdakı maraqlı kvadrat quruluşun şəkli NASA-nın Mars Orbiter Camera (MOC) tərəfindən çəkilib. Görüntülər "Reddit"də paylaşıldıqdan sonra sosial mediada sürətlə yayılıb. İlon Mask bu quruluşu araşdırmaq üçün Marsa bir astronavt göndərilməsi lazım olduğunu bildirərkən, Co Roqan bu kəşfi "inanılmaz" adlandırdı.
Marsdakı bu kvadrat quruluşun yan uzunluğunun təqribən 235 metr olduğu və 51,5 dərəcə meyilli olduğu bildirilir.
İlon Mask: Marsa tədqiqat missiyası mütləqdir
"SpaceX" CEO-su İlon Mask Joe Roqanın bu quruluşu paylaşdığı tvitinə cavab verdi: "Bu quruluşu araşdırmaq üçün Marsa astronavt göndərməliyik", -  dedi. Maskın bu açıqlaması "SpaceX"in Marsın kəşfiyyatı və kolonizasiya məqsədlərini yenidən gündəmə gətirdi.
NASA-nın şəkilləri Arizona Dövlət Universitetinin "Mars Image Explorer" platformasında da dərc edilib. Fotoların təmizlənmiş və daha diqqət çəkən versiyaları internetdə sürətlə yayılsa da, quruluşun mahiyyəti ilə bağlı qəti bir açıqlama verilmədi.
Təbii yoxsa yadplanetli sivilizasiyaya mənsub?
Marsdakı bu kvadrat quruluşun görüntüləmə xətası, təbii formasiya və ya qədim yadplanetli sivilizasiyanın qalıqları olduğuna dair müxtəlif fikirlər var. Alimlər deyirlər ki, Marsın səthində bu cür formasiyalar təbii şəkildə baş verə bilər.
Məsələn, Yerdəki oxşar strukturları Avstraliyanın Tasman yarımadasında görmək olar. Təbii aşınmanın təsiri ilə bu bölgədə kvadrat və düzbucaqlı formalar formalaşmışdır. Mütəxəssislər düşünürlər ki, Marsdakı quruluş oxşar geoloji proseslə formalaşmış ola bilər.
Sui-qəsd nəzəriyyəçiləri quruluşu Böyük Piramida ilə müqayisə edirlər.
Süni intellektin apardığı hesablamalar Marsdakı bu kvadrat quruluşun Böyük Piramidaya oxşar yamaclara malik ola biləcəyini göstərir. Sui-qəsd nəzəriyyəçiləri bu iki struktur arasında əlaqə ola biləcəyini iddia edirlər.
Marsda üz və digər yanıltıcı şəkillər
Marsda maraqlı görüntülər əvvəllər də müzakirələrə səbəb olub. Məsələn, 1976-cı ildə NASA-nın "Vikinq 1" kosmik gəmisi tərəfindən çəkilmiş bir görüntüdə qaya əmələ gəlməsi insan üzü ilə müqayisə edilib. Bunun işıq-kölgə oyunlarının nəticəsi olduğu sonradan açıqlansa da, bu formasiyanın yadplanetli sivilizasiyaya aid olduğu iddiaları uzun müddət danışıldı.
Marsda əzm və digər tədqiqatlar
NASA-nın "Perseverance rover"i Marsdakı "Jezero" kraterini tədqiq etməyə davam edir. Bu ərazidə keçmişdə su ilə dolduğu güman edilən göl sahəsi yerləşirdi. "Perseverance" yüksək rezolyusiyaya malik şəkilləri qeyd edir və Marsın geoloji quruluşu haqqında mühüm məlumatlar toplayır.
Keçən il "Perseverance" insan sifətinə bənzəyən daş və zebra zolaqları olan qayada “Castle Freya” ləqəbini kəşf etdi. Bu cür kəşflər Marsın keçmişdə aktiv geoloji quruluşa malik olduğunu göstərir.
İlon Maskın Mars koloniyasının görmə qabiliyyəti
İlon Maskın Marsın kolonizasiyası ilə bağlı uzunmüddətli baxışı var. "SpaceX"in "Starship" sınaq uçuşları bu hədəfin bir hissəsi olaraq davam edir. Mask "Starship"in insanlığı Marsa aparacaq vasitə olacağını vurğulayır. "Starship"in keçən ay həyata keçirdiyi yeddinci sınaq uçuşu, təxminən 8 dəqiqə davam edən uğurlu uçuşdan sonra kosmik gəminin məhvi ilə nəticələndi. Mask bu sınaqların hər birini Marsa bir addım yaxınlaşmaq kimi təsvir edir.
Mars və bəşəriyyət üçün yeni bir dövr?
Marsda kəşflər təkcə alimləri deyil, həm də sui-qəsd nəzəriyyəçilərini və kosmos həvəskarlarını həyəcanlandırmaqda davam edir. İlon Maskın “bəşəriyyəti çoxplanetli sivilizasiyaya çevirmək” vizyonu bu cür kəşflərlə daha çox diqqət çəkir.
Marsdakı əsrarəngiz kvadrat quruluş və buna bənzər kəşflər Qırmızı Planetin sirlərini açmaq yolunda mühüm addım ola bilər. Alimlər və kosmik tədqiqatçılar bu cür formasiyaların mənşəyini anlamaq üçün işlərini davam etdirirlər.