“Məktəblinin dostu” layihəsi Bakıda 191, Abşeronda 12, Sumqayıtda 23, Gəncədə 6, Lənkəranda 2, Cəlilabadda 2, Masallıda 2 ümumi təhsil müəssisəsi olmaqla ümumilikdə 238 məktəbdə tətbiq olunur.
"Azərbaycan müəllimi" xəbər verir ki, layihə ötən ildən Bakı, Abşeron və Sumqayıtla yanaşı, Gəncə, Lənkəran, Masallı və Cəlilabad şəhərlərini də əhatə edir.
2016-cı ildən tətbiq olunan layihənin məqsədi məktəbdə müəllim və şagirdlər üçün təhlükəsiz mühit yaratmaq, fövqəladə hal baş verdikdə ilkin tibbi, psixoloji yardım göstərməkdir.
Yaşı 21-30 aralığında, Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı olan istənilən ali təhsilli şəxs məktəblinin dostu olmaq üçün müraciət edə bilər. Məktəblinin dostu seçilmiş şəxslər hər bir yaş mərhələsində uşaqların hərtərəfli şəxsi keyfiyyətləri və intellektual inkişafının təmin edilməsi, onlarda özünütərbiyə və özünüinkişaf bacarıqlarının formalaşdırılmasında iştirak edirlər.