Astrofiziklər aparılan yeni tədqiqatda kainatın homogen və izotrop olduğunu irəli sürən Kosmoloji Prinsipin yeni üsullarla yoxlanılmasını təklif ediblər. Bu nəzəriyyəyə görə, kainat hər istiqamətdə eyni struktura malikdir.
“Azərbaycan müəllimi” “Phys.org”a istinadla xəbər verir ki, yeni təklif olunan üsul Avropa Kosmik Agentliyinin (ESA) “Evklid” kosmik teleskopu vasitəsilə qravitasiya linzalanması fenomenindən istifadə etməklə həyata keçiriləcək.
Bu metod kainatın bəzi istiqamətlərdə qeyri-bərabər genişlənib-genişlənmədiyini araşdıracaq. Əgər tapıntılar kainatın bəzi hissələrində daha sürətli genişlənmə olduğunu göstərsə, bu, Kosmoloji Prinsipin artıq doğru olmadığını ortaya qoya bilər.
Keyptaun Universitetinin astrofiziki və tədqiqatın rəhbəri Ceyms Adamın sözlərinə görə, bu cür anomaliyaların aşkarlanması kainatın təkamülünü və quruluşunu daha dərindən anlamağa imkan verə bilər. Bu yanaşma kainatın genişlənməsinin müxtəlif istiqamətlərdə fərqli sürətlərlə olduğunu göstərsə, yeni elmi nəzəriyyələrin inkişafına yol açacaq.
Bu təklifin müsbət nəticələri kainatın mövcud strukturuna dair çoxsaylı müşahidə və nəzəri məlumatları daha da inkişaf etdirə bilər.