- Müəllimlərin etik davranış qaydaları.
2.1. Təlimdə öyrətmə və öyrənmə prosesinin təşkili
- XXI əsr bacarıqları və kompetensiyaları (problem həlletmə, qərarvermə və s.);
- Təfəkkürün növləri (məntiqi, tənqidi, yaradıcı, abstrakt, analitik və s.);
- Metakoqnitiv bacarıqların formalaşdırılması;
- Bilik, fəaliyyət və onların növləri haqqında ümumi məlumat. Tapşırıqların hazırlanmasında bilik və fəaliyyət növlərinin tətbiqi;
- B. Blumun "İdrak taksonomiyası" və təlimdə tətbiqi;
- Psixomotor və emosional-affektiv taksonomiyalar və təlimdə tətbiqi;
- İllik və gündəlik planlaşdırma (təlim nəticələri, qiymətləndirmə meyarlarının müəyyənləşdirilməsi və s.);
- Şagirdyönümlü (interaktiv) təlimin təşkili: dərsə cəlbolunma (motivasiya), sual-cavab və müzakirələrin təşkili, əməkdaşlıq, refleksiya və s;
- Müəllimin fasilitasiya bacarığı;
- Təlimin forma və modelləri (birbaşa, layihə əsaslı (PBL), oyunəsaslı, problem əsaslı, araşdırma, sorğu əsaslı, sinxron və asinxron və s.);
- Təlim strategiyaları, texnika və üsullar (BİBÖ, Klaster, Anlayışın çıxarılması, Beyin həmləsi, Ziqzaq, 3-2-1, Karusel, Sinektika, Debat, İnsert, Simulyasiya və rollu oyunlar, Frayer modeli, Venn diaqramı, Auksion, Qərarlar ağacı, Qar topası, Sinkveyn, Proqnozlaşdırma, Müzakirə üsulları (Müzakirə xəritəsi, Akvarium, Sokrat dialoqu), Əşyaların qeyri-adi istifadəsi, İnsident üzərində iş, "Nə olardı əgər?", "Mən kiməm?", 4N1KH, Qızıl dairə, Blum kubu, Debat, Sinif küncləri, Düşün-çütləş-bölüş);
- Şagirdyönümlü (interaktiv) təlimdə iş formaları;
- İnklüziv təhsil;
- Təlimdə diferensial yanaşma;
- Öyrənmə tərzləri.
2.2. Qiymətləndirmə (ölçmə və dəyərləndirmə)
- Qiymətləndirmənin növləri (məktəbdaxili, milli, beynəlxalq);
- Məktəbdaxili qiymətləndirmənin növləri (diaqnostik, formativ, summativ - kiçik, böyük);
- Qiymətləndirmə meyarları;
- Formativ qiymətləndirmənin təşkili. Rubriklərin növləri. Effektiv əks-əlaqə (konstruktiv, yekunlaşdırıcı və s.);
- Beynəlxalq qiymətləndirmə (TIMSS, PIRLS, PISA və s.).