İtalyalı tədqiqatçılar yanacaq kimi suyu istifadə edəcək 500 Vt gücə malik elektrik mühərriki yaradırlar.
“Azərbaycan müəllimi” “Popular Mechanics”ə istinadla xəbər verir ki, Boloniya Universitetinin tədqiqatçıları elektroliz vasitəsilə plazmaya çevrilmiş sudan istifadə edən kosmik gəmilər və peyklər üçün yeni elektrik mühərriki hazırlayırlar.
Belə bir mühərrik gələcəkdə planetlərarası missiyaların açarı ola bilər. “WET” kimi tanınan layihə dərin kosmik missiyalar üçün təmiz və sərfəli sürət sisteminin yaradılması istiqamətində də böyük addım ola bilər.
Müasir raket mühərriklərinin əksəriyyəti karbon qazı, azot oksidi və ammonyak buraxan kimyəvi yanacaqlarla işləyir. Bunun əksinə, yeni texnologiya elektrolizdən istifadə edərək suyun hidrogen və oksigenə parçalanmasından istifadə edərək onu ekoloji cəhətdən daha təmiz edir.
Su elektrik cərəyanı ilə qızdırıldıqda buxarlanır, güclü qızdırıldıqda isə onun molekulları hidrogen və oksigenə parçalanır. Bu atomlar daha sonra ionlaşaraq plazma əmələ gətirir, atomların və elektronların müstəqil hərəkət etdiyi maddənin superisti vəziyyəti yaranır. Raket mühərriklərində plazmanın elektrik enerjisi kosmik gəmini sürətləndirən kinetik təkan yaradır.
Tədqiqatçılar bu mühərriki 100-500 Vt gücündə hazırlamağı planlaşdırırlar. O, əvvəlcə peyklərdə sınaqdan keçiriləcək, sonra isə dərin kosmik missiyalar üçün uyğunlaşdırılacaq.
Bu texnologiyanın əsas üstünlüyü kosmosda suyun olmasıdır. Ayda, asteroidlərdə və hətta Marsda buz yataqları mövcuddur ki, bu da gələcək kosmik gəmilərə Yerdən yanacaq çatdırmadan birbaşa kosmosda yanacaq doldurmağa imkan verəcək.
“WET” layihəsi uğurlu olarsa, kosmik gəmilər sudan universal yanacaq mənbəyi kimi istifadə edərək daha da uzun müddət uça biləcək. Bu, Günəş sisteminin kəşfində inqilab yarada bilər.