Bakı Şəhəri üzrə Təhsil İdarəsinin (BŞTİ) tabeliyində fəaliyyət göstərən təhsil müəssisələrində Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümünə həsr edilən tədbirlər keçirilib.
Bu barədə BŞTİ-dən “Azərbaycan müəllimi”nə məlumat verilib. Bildirilib ki, tədbirlər Dövlət Himninin səsləndirilməsi və Vətən şəhidlərinin, Xocalı qurbanlarının əziz xatirəsinin birdəqiqəlik sükutla yad edilməsi və ilə başlayıb.
Tədbirlərdə böyüməkdə olan nəslə XX əsrin ən dəhşətli hadisələrindən olan Xocalı soyqırımı haqqında məlumat verilib, Xocalı faciəsinin Azərbaycanın ictimai-siyasi fikir tarixində əsas yerlərdən birini tutduğu, onun dünyaya tanıdılması işinin dövlətimizin daim diqqət mərkəzində olduğu bildirilib.
Vətən müharibəsi və lokal antiterror əməliyyatları nəticəsində Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün və ölkəmizin suverenliyinin tam bərpa edilməsi, Xocalı sakinlərinin artıq öz evlərinə geri dönməsi, Qarabağda gedən yenidənqurma işlərinin sürətlə davam etdirilməsi şagirdlərin nəzərinə çatdırılıb.
Həmçinin Xocalı qurbanlarının xatirəsinin daim uca tutulması və bu qanlı hadisənin beynəlxalq aləmdə tanıdılmasında yetişməkdə olan nəsillərin öz töhfələrini verməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Qeyd edək ki, təhsil müəssisələrində Xocalı soyqırımına həsr olunan xüsusi dərslər, ədəbi-bədii kompozisiyalar, şagirdlərin əl işlərindən ibarət rəsm sərgiləri keçirilib, sənədli və bədii filmlər nümayiş olunub. Bundan əlavə, təhsil müəssisələrinin müəllim və şagird kollektivi Xocalı şəhidlərinin xatirəsinə ucaldılmış  “Ana harayı” abidəsini və Azərbaycan Respublikasının Hərbi Prokurorluğundakı Memorial Soyqırımı Muzeyini  ziyarət ediblər.