Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) mütəxəssislərlə birgə “Azərbaycan dili bacarıqları üzrə səviyyələrə dair tələblər” adlı proqram və sertifikasiya imtahanı modeli hazırlayıb.
“Azərbaycan müəllimi” xəbər verir ki, bunu “Azərbaycan dili üzrə sertifikasiya imtahanı”nın sınaq versiyası üçün hazırlanan onlayn platformanın təqdimatında DİM-in İdarə Heyətinin sədri Məleykə Abbaszadə deyib.
Sədr imtahan modelinin dil üzrə bilik və bacarıqların ölçülməsi ilə bağlı alətlərin hazırlanmasında istifadə olunan ümum-Avropa çərçivə sənədi əsasında və Azərbaycan dilinin xüsusiyyətləri nəzərə alınaraq ərsəyə gətirildiyini qeyd edib. Sədr imtahanın Azərbaycan dili üzrə bilik və bacarıqların qiymətləndirilməsi üçün etibarlı mexanizm kimi fəaliyyət göstərəcəyinə əmin olduğunu diqqətə çatdırıb. O, hər kəsi bu prosesdə aktiv iştirak etməyə çağırıb:
“İstəyərdik ki, Yazıçılar İttifaqının üzvləri də bu platformada qeydiyyatdan keçsinlər və bizə öz fikirlərini bildirsinlər. DATA üçün bizə ən azı hər bir yaş həddinə aid 2 min nəfərin məlumatı lazımdır. Ümidvaram ki, bu addımımızı Azərbaycan ictimaiyyəti qiymətləndirəcək”.