Universitet elmini necə inkişaf etdirmək olar? Elmi universitetlərə necə gətirmək olar? Ali təhsil müəssisələrində elmi tədqiqatları necə təşviq etmək olar? Bütün bu və digər suallara dekabrın 11-də “Elm və ali təhsilin beynəlmiləlləşməsi” mövzusunda keçirilən tədbirin panel müzakirələrində cavab tapmaq olardı.
“Azərbaycan müəllimi” xəbər verir ki, “Elmi universitetə necə gətirməli?” mövzusunda keçirilən panel müzakirələr ali təhsil və elmi müəssisələrin professor-müəllim heyətini maraqlandıran bir sıra maraqlı məqamlarla yadda qaldı.
Universitetlər maraqyönümlü və tədrisyönümlü tədqiqatla məşğul olmalıdırlar
Azərbaycan Robotika və Avtomatlaşdırma Cəmiyyəti İctimai Birliyinin sədri, 2007-2015-ci illər Dövlət Proqramının məzunu Bahadur İbrahimov təqdimatında Avstriya tədqiqat modeli əsasında elmi tədqiqatların inkişaf xüsusiyyətlərindən danışdı.
Təqdimatda Avstriya və Azərbaycanın müqayisəli təhlili aparılıb. Qeyd olunub ki, əhalisinin sayı 10.3 milyon olan Azərbaycanda ümumi daxili məhsulun həcmi 75 milyard dollar təşkil edir. Azərbaycan Qlobal İnnovasiya İndeksində 80-ci yerdədir. Əhali sayı 9 milyon olan Avstriyada isə ümumi daxili məhsulun həcmi 522 milyard ABŞ dolları təşkil edir. Qlobal İnnovasiya İndeksində Avstriya 18-ci yerdədir. 2018-2024-cü illərin statistikasına əsasən, Avstriyada 2400 tədqiqat infrastrukturu var. İnstitut və tədqiqat mərkəzlərinin sayı isə 335 mindir. Bunlar 100-dən çox tədqiqat təşkilatlarında birləşib.
Avsriya tədqiqat xərclərinin ÜDM-dəki payına görə Avropanın 3-cü ölkəsidir. Bu xərclərin 30 faizə qədər olan hissəsi dövlət (yerli və mərkəzi) hesabına baş tutur. Qalan hissə isə özəl sektor və xarici investisiya hesabınadır. Avstriyada tədqiqat və inkişaf (R&D) sahəsində çalışanların 70 faizi biznes sektorunda, təxminən 22.7 faizi ali təhsil sektorunda, 6.5 faizi dövlət sektorunda, o cümlədən Avstriya Elmlər Akademiyası (QAW), Avstriya Texnologiya İnstitutu (AİT) və Lüdviq Bolsmann Cəmiyyəti (LBG) kimi təşkilatlarda çalışır.
Avstriyada tədqiqatlara maliyyə dəstəyi göstərən 5 əsas təşkilat var: Avstriya Promotional Bank (AWS), Kristian Doppler Tədqiqat Assosiasiyası (CDG),  Avstriya Elm Fondu (FWF), Təhsil və Beynəlmilləşmə Agentliyi (OeAD), Avstriya Tədqiqatları Fond Agentliyi ( FFG). Tədqiqat aparmaq istəyənlər bu 5 qurumdan maliyyə ala bilərlər. Bundan əlavə, ölkədə 309 qeyri-universitet tədqiqat təşkilatı var ki,  onlar da sənaye, texnoloji və s. sahələrdə tədqiqatyönümlü fəaliyyətlərə dəstək verir.
Təqdimatda ölkənin tədqiqat institutlarının müqayisəli təhlili aparılıb. Qeyri-universitet və universitet təşkilatlarının xüsusiyyətləri, məqsədi, maliyyələşmə mənbələri, strukturu, tədris rolu, əməkdaşlıq və nəticələri təhlil olunub. Universitetlər əsasən akademik bilik yaradan və təlim verən müəssisələrdir. Onların təhsil büdcəsi qrantlar, sənaye ilə iş birliyi əsasında maliyyələşir. Tədris isə əsas vəzifəsidir.
Avstriya tədqiqat modelinə əsasən, tələb – təklif ümumi strukturu tənzimləyir:
- Universitetlar maraqyönümlü və tədrisyönümlü tədqiqatla məşğul olmalıdırlar (maliyyələşmə);
- Qeyri-universitet institutları tətbiqyönümlü və sair tədqiqatlarla məşğuldur (sifariş və maliyyələşmə);
- Sənaye həm rəqabət və geridönüş üçün, həm də PR üçün tədqiqatçıları maliyyələşdirir.
Dövlət  müəssisələri tədqiqatlara istiqamətləndirir, infrastruktur və koordinasiyanı təşkil edir: