Geoloqlar dağlarda yeni təmiz enerji mənbəyi aşkar ediblər.
“Azərbaycan müəllimi” “Science Advances” jurnalına istinadən xəbər verir ki, GFZ Helmholtz Yer Elmləri Mərkəzində Dr.Frank Zuaanın rəhbərlik etdiyi beynəlxalq geoloqlar qrupu dağ silsilələrinin perspektivli təmiz enerji mənbəyi olan təbii hidrogenin (H₂) əsas mənbəyi ola biləcəyini aşkar edib.
Bu kəşf alternativ yanacaq axtarışında dönüş nöqtəsi ola bilər. Araşdırma göstərir ki, təbii hidrogen əmələ gəlməsi prosesləri Pireney və Alp dağları kimi dağ silsilələrində baş verir. Bu proseslər su və mantiya süxurları arasında H₂ əmələ gəlməsinə səbəb olan kimyəvi reaksiya ilə əlaqələndirilir.
Dağ silsilələri mantiya süxurlarını səthə yaxınlaşdıran tektonik proseslər nəticəsində əmələ gəlir. Belə şəraitdə aşağı temperatur nəticəsində suyun aktiv dövriyyəsi intensiv şəkildə baş verir. Alimlər hesab edirlər ki, dağ sistemləri qitələrin bir-birindən ayrıldığı rift zonalarından 20 dəfə çox hidrogen istehsal edə bilər.
Bundan əlavə, məsaməli süxurlar hidrogenin yığılmasına kömək edir, təbii su anbarları yaradır. Bu da dağlardan təbii hidrogenin çıxarılmasını mümkün edir.
Geoloqlar inanırlar ki, onların kəşfi yeni sənaye sahəsinə – təbii hidrogen istehsalına yol aça bilər. Hidrogen gələcəyin enerjisi kimi hətta kosmik səyahətlər üçün ən perspektivli enerji mənbələrindən biri hesab olunur. İstehsal üçün çoxlu enerji tələb edən və ətraf mühiti çirkləndirə bilən sintetik hidrogendən fərqli olaraq, təbii hidrogen yer qabığında radioaktiv parçalanma, bakterial aktivlik və kimyəvi reaksiyalar nəticəsində təbii olaraq əmələ gəlir.
Alimlərin kəşfi qalıq yanacaqlardan asılılığı azaltmaq və təmiz enerjiyə doğru irəliləmək üçün mühüm addım ola bilər. Əgər gələcək tədqiqatlar təbii hidrogenin çıxarılmasının iqtisadi məqsədəuyğunluğunu təsdiqləsə, bu, real enerji inqilabına səbəb ola bilər.