Səbail rayonunun 136 saylı tam orta məktəbinin şagirdləri akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda olublar.
Bu barədə “Azərbaycan müəllimi”nə institutdan məlumat verilib. Bildirilib ki, institutun elmi şöbələri ilə tanış olan coğrafiyasevərlər Tibbi coğrafiya şöbəsinin müdiri Solmaz Rzayevanın bu sahə üzrə görülən işlər barədə məlumatını maraqla dinləyiblər.
Sonra tədbir akt zalında davam edib. Qonaqları salamlayan baş direktor professor Zakir Eminov bildirib ki, institut alimləri mütəmadi olaraq orta məktəb şagirdləri ilə görüşlər keçirir, onları maraqlandıran mövzular ətrafında söhbətlər aparır, şagirdlərdə coğrafiya elminə marağın artmasına çalışırlar.
Məktəbliləri institutun fəaliyyəti ilə tanış edən baş direktor elmi müəssisənin tədqiqat sahələri, görülən işlər və  əldə edilmiş nailiyyətlər, coğrafiya elmindəki yeniliklər, coğrafiya elminin korifeyləri və müxtəlif illərdə İnstituta rəhbərlik etmiş coğrafiyaçı alimlər, ətraf mühit və onun qorunması, noyabr ayında Azərbaycanda keçirilmiş COP29 tədbirinin ölkəmiz üçün əhəmiyyəti, orada müzakirə olunan məsələlər, iqlim dəyişiklikləri, Xəzərin problemləri və s. bu kimi mövzulara toxunub.
Rəhbərlik və öz adından Zakir Eminova təşəkkür edən məktəbin müəllimləri İradə Gözəlova və İradə Hüseynova  görüşdən məmnun qaldıqlarını və analoji tədbirin məktəbin digər şagirdləri ilə də keçirilməsinin arzuolunan olduğunu dilə gətiriblər.