21-ci əsrin ən parlaq "Super Ay"ı isə 6 dekabr 2052-ci ildə baş verəcək. Xatırladaq ki, son böyük "Super Ay" 14 noyabr 2016-cı ildə qeydə alınıb.
"Super Ay" insanlara və təbiətə təsir edirmi?
Elmi araşdırmalara görə, super Ayın insanlara və təbiətə ciddi təsiri yoxdur. Yeganə fərq adi tam Ayla müqayisədə dəniz səviyyəsində cüzi – bir neçə santimetr yüksələn qabarmalardır.
Bəzi insanlar super Ayın zəlzələlərə və digər təbii fəlakətlərə səbəb olduğunu iddia etsələr də, alimlər bu əlaqəni də rədd edirlər. Məsələn, 2004-cü ildə Hind okeanında, 2011-ci ildə Yaponiyada, 2016-cı ildə Yeni Zelandiyada və 2017-ci ildə İranda baş verən zəlzələlərin "Super Ay"la heç bir bağlılığı olmadığı sübut olunub. Amerikalı astronom Fil Plait də Ayın zəlzələlərə təsiri ilə bağlı elmi sübutların olmadığını bildirir.
Ayın insan sağlamlığına təsiri barədə də dəqiq elmi dəlillər yoxdur. Qədim Mesopotamiyadan bəri aparılan tədqiqatlar Ayın yuxu, psixi vəziyyətə təsirini araşdırsa da, heç bir konkret sübut tapılmayıb. 2013-cü ildə İsveçrəli alimlər tam Ayın yuxu keyfiyyətinə təsir etdiyini iddia etsələr də, sonrakı araşdırmalar bu nəticəni təsdiqləməyib.
Bəzi inanclara görə, "Super Ay" insanın emosional vəziyyətinə təsir edir, yuxusuzluğa səbəb olur və yaradıcı insanlara ilham verir. Lakin elmi araşdırmalar bununla bağlı sübut tapa bilməyib. Buna baxmayaraq, Ay həmişə insanların marağında olub və müxtəlif mifik inancların yaranmasına səbəb olub.