Arzunun sosial şəbəkədə paylaşılan şəkli mənə “Kitabi-Dədə Qorqud” eposunun qəhrəmanlarından olan Qaraca çobanı xatırlatdı. Onunla həmsöhbət olanda bildim ki, elə vətənə olan sevgisi, mərdliyi, təbiətə bağlılığı, zirəkliyi də ondan geri qalmır.
“Azərbaycan müəllimi” samuxlu “Qaraca çoban”ı yaxından tanımaq üçün onunla həmsöhbət oldu.
Samux rayonunun Çobanabdallı kəndində yaşayan 13 yaşlı Arzu Qədimov H.Zərdabi adına tam orta məktəbin 7-ci sinif şagirdidir. O,  demək olar ki, hər gün dərs oxumaqla yanaşı, atasına kömək etmək məqsədilə sürü də otarır. Dərslərində hər hansı problemin yaranmaması üçün vaxtını düzgün balanslaşdırır. Hətta sürü otararkən də dərsləri ilə məşğul olur.
Arzu ötən il Lütfi Zadə adına məntiq olimpiadasında rayon birincisi olub. Bu uğuruna görə ilk növbədə özünəinamına borcludur. İşlərini  planlaşdıra bilməsi, hazırlığını düzgün həyata keçirməsi də uğur qazanmasında xüsusi rol oynayıb. Arzu bu haqda danışarkən belə deyir: “Riyaziyyat fənnini çox sevirəm, buna görə məntiq də mənə maraqlıdır, onu tez başa düşürəm. Olimpiadaya hazırlaşanda Elmira Məmmədova mənə çox kömək etdi. Təəssüf ki, həmin müəllim hazırda təqaüddədir”.
Arzu kənd həyatını çox sevir. O, kənddə yaşamağın bir çox üstünlüklərinin də olduğunu düşünür: “Kənddə təhsil almağın yaxşı tərəfi odur ki, məktəbimiz evimizə yaxındır. Oraya piyada gedib-gəlirəm. Məktəbimizdə hər cür şərait var, bu mənim üçün çox vacibdir”.
Arzu təbiətə yaxın olmağın ona nələr öyrətdiyini də belə izah edir: “Sürü otarmaq mənə öyrətdi ki, heyvanlar insanların ən yaxın dostu ola bilər. Təbiət  çox gözəldir və biz bu gözəlliklərə zərər verməməliyik”.
Arzu sürü otararkən qorxulu anlar yaşadığını da bildirib: “Bir dəfə qoyunları otararkən yaxınlıqdan canavarların ulama səsini eşitdim. Səslər getdikcə yaxınlaşırdı, çox qorxdum. Tez qoyunları evə tərəf yönəltdim,  birtəhər evə çatdım. Kəndə vaxtında qayıtmasaydım, canavarlar bizi parçalayardı”.
“Sosial şəbəkələrdə vaxt keçirməkdənsə, təbiətin qoynunda olmaq daha gözəldir”
Düzdür, Arzunun boş vaxtı çox olmur. Buna baxmayaraq, sosial şəbəkələrdə də vaxt keçirir, amma çox az.